Maryja Martysievič prezentuje w Warszawie tom poetycki "Sarmatyja" / 26 sierpnia 2022

Poezja i śpiew kobiet białoruskich

Maryja Martysievič autorka wydanego w Pograniczu polsko-białoruskiego tomu poetyckiego "Sarmatyja" prezentowałaksiążkę w Warszawie podczas wydarzenia literacko-muzycznego "Poezja i śpiew kobiet białoruskich"

26 sierpnia (piątek), godz. 18:00 
Plac Konstytucji 6

W ramach wydarzenia odbyła się prezentacja trzech ważnych książek, napisanych przez Białorusinki i wydanych w roku 2022. 

Są to: polsko-białoruska edycja poematu Maryji Martysievič Sarmatyja (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny); 

tom poezji Hanny Yankuty Konstytucja (Kamunikat); 

jubileuszowy tom wileńskiej poetki białoruskiej Taciany Sapač Pani Jesienn, ego Ogrodu (Vesna) zawierający wiersze, eseje i wywiady.

Poezja i śpiew kobiet białoruskich

Gościem specjalnym była piosenkarka Palina Dobravolskaja (Chornabrova).

Kacper Słowik przeczytał polskie tłumaczenie Sarmatyji autorstwa Bohdana Zadury.

W czasie wydarzenia został pokazany wideo-szkic o Tacianie Sapač, autorstwa jej córki Adeli Dubaviec.

W trakcie wydarzenia można było kupić wszystkie trzy prezentowane tomiki, a także inne książki w języku białoruskim.

Białoruski Młodzieżowy Hub

Adres: Plac Konstytucji, 6.


O UCZESTNICZKACH

Maryja Martysievič (ur. 1982, Mińsk). Tworzy w języku białoruskim. Jest autorką wierszy, opowiadań i esejów. Tłumaczy literaturę czeską, angielską, polską i ukraińską. Redaguje ukazującą się w Białorusi serię książek pisarzy amerykańskich pt. Amerykanka oraz serię Gradus. Jest też animatorką życia literackiego. Opublikowała m.in. Smoki lecą na tarło. Eseje wierszem i prozą (2008), Ambasada. Wiersze swoje i obce, (2011), Sarmatyja (2018), Jak pozbyć się Mamatuta (2020). Za tom poetycki Sarmatyja otrzymała nagrody Książka 2018 roku oraz im. Natalii Arsieńniewej. Stypendystka Gaude Polonia (2022).

Hanna Yankuta (ur. 1984, Grodno) białoruska pisarka, tłumaczka z języków polskiego i angielskiego, badaczka literatury białoruskiej i anglojęzycznej, dr. filologii. Autorka projektu poetyckiego Geologia/ Konstytucja (2022), pięciu książek dla dzieci oraz licznych esejów i artykułów. Laureatka Nagrody Debiut im. M. Bahdanoviča (2013). Stypendystka Gaude Polonia (2012, 2021).

Palina Dabravolskaja (ur. 1995, Mińsk) absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki (2017), aktorka teatralna i filmowa. Pracowała w Teatrze Muzycznym w Mińsku oraz prowadziła niezależne projekty jako animatorka i reżyserka. Ma za sobą 7 projektów teatralnych, w tym debiut reżyserski Pokój, który umiera (2019), sound drama SarmaTyJa (2021). Występuje też jako modern - folk śpiewaczka pod pseudonimem CHORNABROVA, komponuje muzykę do własnych widowisk. Wyjechała z Białorusi w 2021 r. Mieszka w Warszawie.

IN MEMORIAM

Taciana Sapač (1962–2010) białoruska poetka i dziennikarka telewizyjna z Wilna. Urodziła się we wsi Markava koło Mołodeczna na Wileńszczyznie. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (1985), autorka licznych programów i filmów dokumentalnych poświęconych literaturze i kulturze dla telewizji i radia Białorusi i Litwy. Opublikowała zbiory wierszy Jesień (1992) oraz dwujęzyczny Nie opuszczaj nas, jesień / Do not Abandon us, Autumn (tłumaczenie na język angielski Very Rich, 2008). W jubileuszowym tomie Pani Jesiennego Lasu (2002) Siarhiej Dubaviec zebrał odnalezione wśród rękopisów wczesne wiersze Sapač, a także eseje, wywiady i inne formy twórczości tej autorki.

26 sierpnia Taciana Sapač skończyłaby 60 lat.