Z nami seria spotkań z Birutė Jonuškaitė promujących książkę "Maestro"

Birute Jonuskaite na stronę ogólny plakat

Od 7 do 10 marca 2023 w Olsztynie, Warszawie, Białymstoku i Suwałkach odbyła się seria spotkań autorskich z Birutė Jonuškaitė wokół jej najnowszej książki "Maestro" wydanej przez Wydawnictwo Pogranicze.

W Olsztynie i Warszawie autorce towarzyszyła tłumaczka "Maestra" Joanna Tabor.

Poniżej przedstawiamy fotograficzną relację ze spotkań.



OLSZTYN:

7 marca 2023, godz. 16.30

M – jak MAESTRO. Odkrywanie literatury międzykulturowej w Polsce. Spotkanie autorskie z litewską pisarką Birutė Jonuškaitė oraz tłumaczką dr Joanną Tabor wokół książki “Maestro”

Prowadząca: dr Alina Kuzborska

Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie

ul. Kurta Obitza 1, aula 37

Birute Jonuskaite plakat Olsztyn 07.03.2023



WARSZAWA:

08 marca 2023, godz. 18:00

Spotkanie autorskie z litewską pisarką Birutė Jonuškaitė oraz tłumaczką Joanną Tabor wokół książki “Maestro”

Prowadząca: Magdalena Kicińska

Kawiarnia Księgarnia i Kawiarnia Wydawnictwa Czarne

al. Jana Pawła II 45A, Warszawa

Birute Jonuskaite plakat Warszawa 8.03.2023



BIAŁYSTOK:

09 marca 2023 godz. 18:00

Spotkanie autorskie z litewską pisarką Birutė Jonuškaitė wokół książki “Maestro”
Prowadzenie: Andrzej Bajguz

Książnica Podlaska

ul. Skłodowskiej-Curie 1A, Białystok

birute jonuskaite plakat Białystok 09.03.2023 (1)



SUWAŁKI:

10 marca 2023, godz. 17:00

Spotkanie autorskie z litewską pisarką Birutė Jonuškaitė wokół książki “Maestro”

Prowadząca: Luiza Podziewska

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

ul. E. Plater 33A, sali im. Jadwigi Towarnickiej

Birute Jonuskaite plakat Suwałki 10.03.2023


Tytułowego Maestra poznali już czytelnicy wydanej kilka lat wcześniej powieści Maranta, w której postać ta stanowiła ważny element opowieści trzech niezwykłych kobiet, reprezentujących trzy pokolenia pełnej tajemnic rodziny.

Tym razem Maestro ma szansę na własną opowieść, dzięki której ukazuje się nam w nieco innym świetle. Schorowany, dobiegający kresu życia Wiktor, wybitny artysta malarz, ale też zatwardziały cynik i odpychający mizantrop, stopniowo – i opornie – odkrywa się przed Rasą, swoją późno odnalezioną wnuczką, próbując wykorzystać ostatnią szansę na stworzenie z kimś bliskiej relacji. Poznajemy szczegóły dzieciństwa chłopca z „dobrego domu”, wypraw w zakazane rejony przedwojennej Warszawy, wakacji spędzanych na letnisku nad jeziorem Gaładuś i traumatycznych doświadczeń z czasu wojny.

Maestro to opowieść o niegojących się ranach, o uczeniu się miłości i o tym, że każdy z nas nosi w sobie mrocznego bliźniaka. - Joanna Tabor

Obie książki dostępne są na stronie internetowej naszego wydawnictwa pod tym linkiem:

Maranta: https://oficyna.pogranicze.sejny.pl/?204,maranta-birute-jonuskaite

Maestro: https://oficyna.pogranicze.sejny.pl/?229,maestro-birute-jonuskaite



Birutė Jonuškaitė, photo by Bartosz Frątczak_031

Birutė Jonuškaitė (BIRUTA AUGUSTINIENĖ) urodziła się na Sejneńszczyźnie. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim. Po studiach pracowała w suwalskich "Krajobrazach", potem zamieszkała w Wilnie. Siedem lat była redaktorem naczelnym popularnego na Litwie czasopisma "Rodzina". Od 1994 r. jest członkiem Związku Pisarzy Litwy. Szesnaście lat pełniła obowiązki wiceprezesa tegoż Związku. Obecnie jest Prezesem. Pisze opowiadania, powieści i wiersze, tłumaczy literaturę polską na język litewski. Birutė Jonuškaitė napisała pięć zbiorów opowiadań, siedem powieści, dwie książki eseistyki i dwa tomiki poezji. Pięciokrotnie otrzymała nagrodę literacką Litwy za najlepszy utwór prozatorski roku (1989, 1996, 2002, 2006, 2009, 2016, 2019, 2020) oraz dwa razy (w 2004 i 2020 r.) Nagrodę Ministerstwa Kultury Litwy za twórczość publicystyczną w dziedzinie kultury. W 2006 roku otrzymała nagrodę im. Witolda Hulewicza za zbliżenie polskiej i litewskiej literatury. Jej powieść „Maranta“ otrzymała tytuł najlepszej powieści 2015 r. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Rządu Litewskiej Republiki za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, a także Złoty Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za promowanie polskiej kultury. W 2020 r. za twórczość ostatnich lat otrzymała nagrodę Rady Bałtyckiej.