Pracownie Edukacyjno-Artystyczne Pogranicza w Krasnogrudzie

Pracownie Edukacyjno-Artystyczne Pogranicza w Krasnogrudzie

W programach Pracowni Edukacyjno-Artystycznych udział biorą mieszkańcy Sejn, Gib, sąsiadujących z Krasnogrudą wiosek – przede wszystkim dzieci i młodzież. Na bazie przygotowanego i nowocześnie wyposażonego kompleksu pracowni (budynek tzw. „Ptaszników” z pracownią ceramiczną, malarstwa i grafiki, budynek tzw. „Oficyny” z pracowniami przygotowanymi do prowadzenia wszelkiej działalności artystycznej, realizowany jest całoroczny program edukacyjny. Pracownie mają autorski charakter.

Od 2014 roku realizowany jest zarówno w Krasnogrudzie jak i Sejnach program współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, który od roku 2016 przyjął formę stałych pracowni artystycznych z nowatorskim, międzypokoleniowym programem poświęconym pamięci Rodziny i domu. Dorośli i Starsi w Pograniczu - to  pracownie artystyczne (Pracownia Jednej Fotografii, prowadzona przez Małgorzatę Sporek Czyżewską i  Wiesława Szumińskiego, Pracownia Spiżarni, Pracownia Przyrody - prowadzona przez Kseniję Konopek, Pracownia Tkania - prowadzona przez Urszulę Wasilewską oraz zajęcia warsztatowe i wykłady dotyczące tematyki pogranicza prowadzone przez Bozenę Szroeder i Krzysztofa Czyżewskiego) .

Pracownia Słowa i Opowieści - poświęcona dwóm wielkim archetypom-symbolom naszej kultury obecnym od początku w pracy  Pogranicza,  pojęciom: Most oraz Obcy/a – Inny/a. Pracownia prowadzona przez Krzysztofa Czyżewskiego i ma charakter warsztatów, seminariów i wykładów

Pracownia Przyrody skupia się wokół tematów związanych z “rytmem” natury. Pod przewodnictwem “mistrzów” (etnologów, ornitologów, botaników, starszych mieszkańców, zielarzy itp.), zgłębia rytuały i obrzędy związane z Ziemią i kalendarzem przyrodniczym - czterema porami roku. Praca polega na odnajdywaniu tych wątków w mitologiach, lokalnych legendach, ustnej tradycji związanych z bezpośrednio otaczającą naturą (drzewa, jezioro, zioła, zwierzęta, ptaki). Warsztaty zmierzać będą do stworzenia artystycznej “Mapy Ziemi” zawierającej wiedzę zdobytą podczas projektu. Pracownię prowadzą: Ksenija Konopek (dzieci starsze), Marcin Siuchno - ornitolog (gościnnie).

Chór "Sąsiedzi" - odnosi się do bardzo bogatej tradycji pieśni tego regionu - pieśni litewskich, białoruskich, żydowskich, Rosjan staroobrzędowców a także polskich.  Repertuar chóru związany jest z kalendarzem liturgicznym i przyrodniczym, a prowadzony jest przez Wojciecha Szroedera.

Pracownia Sztuki posługuje się różnymi technikami sztuki ( malarstwo, grafika, rzeźba), a zakres pracy zwizany jest z tematyką pogranicza, dialogu mędzykulturowego, sąsiedztwa i Czesława Miłosza.  Pracownię prowadzi Wiesław Szumiński.

Pracownia Spiżarnii– odnosi się do świata medycyny ludowej, zbiera informacje o ziołach, roślinach leczniczych.

Pracowni Gucia Zaczarowanego - realizuje program zapraszający do wspólnej pracy dzieci 3-6 letnie ich rodziców, dziadków wokół opowieści i wspomnień o domu rodzinnym i naturze, wokół dzieciństwa, pierwszych lekturach, kołysankach, wyliczankach, zabawach, strachach, podróżach. To cykl warsztatów plastycznych, muzycznych, fotograficznych, rzeźbiarskich, kulinarnych i przyrodniczoekologicznych, spotkań z gośćmi i artystami, podróży. To także projekt nie tylko oswajający najmłodszych z duchowym gospodarzem Krasnogrudy - Czesławem Miłoszem, także umożliwiający dzieciom wzrastanie przy Miłoszu jako chłopcu, jego dzieciństwie i ukochanej lekturze z tego okresu, a taką była powieść Zofii Urbanowskiej "Gucio Zaczarowany"

Pracownia Biblioteka krasnogrudzka - oparta jest na codziennej, systematycznej pracy służącej tworzeniu i kolekcji tematycznej odnoszącej się do zagadnień pogranicza, Europy, inności, sąsiedztwa, spotkania i dialogu, Miłosza. Pracownia gromadzi książki oraz artykuły, czasopisma, wycinki prasowe, ikonografię, filmy, materiały audio, rejestracje widowisk teatralnych oraz spotkań. Jest źródłem inspiracji i bogactwa wiedzy do pracy wszystkich Pracowni Edukacyjno-Artystycznych.