Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim w ramach Festiwalu Literatury Atlantyda Północy

Festiwal Literatury – Atlantyda Północy Olsztyn 2024

Spotkanie „Rodzinna Europa Czesława Miłosza – Atlantyda Północy Borussii” z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego i Kazimierza Brakonieckiego otworzy III edycję Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy.

Czesław Miłosz to jeden z największych polskich poetów, prozaik, eseista, tłumacz, laureat Nagrody Nobla z 1980 r. W sierpniu tego roku przypada 20. rocznica jego śmierci. Jego idee opisane w eseju „Rodzinna Europa” stały się inspiracją dla twórczych poszukiwań, obywatelskiego myślenia i działania w duchu dialogu i porozumienia z sąsiadami – m.in. w Sejnach na pograniczu polsko-litewskim oraz w kręgu olsztyńskiej „Borussii”.

Do rozmowy o dorobku poety pogranicza zaprosiliśmy Krzysztofa Czyżewskiego, współtwórcę Fundacji „Pogranicze” z Sejn (Borderland - Pogranicze, Sejny) oraz Kazimierza Brakonieckiego, współzałożyciela olsztyńskiej „Borussii”, twórcę idei „Atlantydy Północy”.

Jak odczytujemy dziś Miłosza? Na ile w świetle globalizacji i migracji ostatnich dekad i najnowszych bolesnych doświadczeń wojny na naszym kontynencie idee życia razem i budowania mostów w Polsce i w Europie pozostają aktualne?

Dyskusja „Rodzinna Europa Czesława Miłosza – Atlantyda Północy Borussii” z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego i Kazimierza Brakonieckiego otworzy III edycję Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy.
Odbędzie się ona we wtorek, 18 czerwca o godz. 17.00 w Domu Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2).

Zapraszamy do udziału!
Wstęp wolny.

Organizatorzy:
Fundacja „Borussia”
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Partner: Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie
Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie

PROGRAM Festiwalu Literatury - Atlantyda Północy:
https://mbp.olsztyn.pl/iii-festiwal-literatury-atlantyda.../