Baśń o umierającym jesionie - sowa

23 maja 2022 - Szkoła Podstawowa w Krasnowie

23 maja 2022 - Szkoła Podstawowa w Krasnowie

Tematem dzisiejszych zajęć były istoty związane z Jesionem. Im drzewo starsze, tym ciekawsze i liczniejsze jest jego „towarzystwo” . Poszliśmy do parku tą sprawę zbadać. Za mostkiem znajduje się takie miejsce które nazywamy „młodniak”, porośnięte młodymi, kilkunastoletnimi jesionami. Przyglądałyśmy się uważnie ich korze, pędom, dopiero co wypuszczonym liściom, okolicznej roślinności, koronie i zapisywaliśmy obserwacje. Potem udaliśmy się do najstarszych osobników tego gatunku i zrobiliśmy to samo, a następnie porównaliśmy obserwacje. Rozglądając się dookoła dużych starych pni, znaleźliśmy ślady sowy - wypluwkę. (Wypluwki to niestrawione resztki pokarmu (sierść, pióra, chitynowe części owadów, kości ssaków i ptaków) w postaci zwartych klusek usuwane z żołądka ruchami wymiotnymi. Wielkość i kształt wypluwek są specyficzne dla poszczególnych gatunków). W parku znaleźliśmy również pióro Puszczyka, które dołączyliśmy do naszej kolekcji piór.

Drugą część zajęć poświęciliśmy temu mieszkańcowi parku. Opowieść zaczęliśmy od prezentacji multimedialnej o Sowach Polski . Poznaliśmy wszystkich 10 gatunków sów zamieszkujących tereny Polski. Sowa zamieszkująca park krasnogrudzki to Puszczyk zwyczajny (po łacinie Strix aluco). Rozmawialiśmy o sowach w mytach i legendach, dowiedzieliśmy się dla czego w starożytnych cywilizacjach sowa była kojarzona ze śmiercią i siłami zła.

„Sowy zawsze uważane były za ptaki niezwyczajne, którym przypisuje się od wieków znaczenie magiczne i tajemnicze. Stąd ich obecność w podaniach, bajkach, opowieściach, rysunkach, obrazach itp. Sowa która żyje w nocy, a ukrywa się w dzień, kojarzy się z ciemnością, nocą, smutkiem, samotnością i śmiercią. W Chinach z kolei budzi nabożny lęk - uchodzi za symbol pioruna, czczonego przez kowali: poświęcona jest przesileniu letniemu i zimowemu, odrodzeniu i triumfowi światła. U Greków ptak ten był symbolem mądrości,

jasnowidzenia.

W Polsce, zwłaszcza na terenach wiejskich dużo słyszy się na temat puchaczy. Jedni twierdzą, że zwiastują, inni, że przynoszą śmierć; niekiedy - zwłaszcza starsi ludzie - słysząc jego pohukiwania wychodzą z domu i hałasują, by go przepłoszyć. Ze śmiercią kojarzono pójdźki, sowy z rodziny puszczykowatych. Ich nawoływania brzmią jakby wołały" pójdź" skąd najprawdopodobniej wzięła się ich nazwa. Warto też wspomnieć o wiejskiej rymowance "pójdź, pójdź w dołek pod kościołek...";.

Sowa bywa nazywana Orłem Nocy. Ma niezwykle dobry wzrok, który umożliwia jej widzenie w ciemności. Jest aktywna o zmierzchu i nocą. Większości ludzi noc i ciemność kojarzy się z czymś niebezpiecznym, nieznanym, wzbudza strach. Sowa żyje w tej domenie - to jej świat, w którym jest władczynią i który przemierza bez lęku (jak orzeł dzień).

Zdolność sowy do widzenia tego co dla innych jest ukryte w mroku sprawiła, że stała się symbolem jasnowidzenia i wiedzy, mądrości pochodzącej z odkrywania nieznanego. :) Bywa również uważana za symbol naszej nieświadomości. Osoby obdarzone mocą sowy mogą charakteryzować się łatwością w odkrywaniu tego, co jest schowane w ich własnym wnętrzu oraz we wnętrzu innych ludzi. Mogą mieć przenikliwe, intensywne spojrzenie, które często wzbudza w innych niepokój. Sowa była opiekunką Ateny, siedziała na jej ramieniu i pomagała jej odkryć prawdę.

Sowa jest symbolem magii i często bywa kojarzona z kobiecym archetypem czarownicy- wiedźmy. Co ciekawe, nie jest raczej kojarzona z mężczyznami. Sowa ofiarowuje nam mądrość poprzez intuicję, doświadczenie mocy Księżyca”.

Po rozebraniu wypluwek, obserwowaliśmy je pod mikroskopem. Byliśmy w stanie (przy pomocy specjalisty) odgadnąć co puszczyk zjadł na kolacje. Ważną część opowieści o sowach stanowiły odgłosy poszczególnych gatunków, które słuchaliśmy z płyty. Żeby utrwalić wiedzę o sowach, każdy z uczestników warsztatu narysował ten gatunek który najbardziej go zafascynował.

Przy okazji spaceru pozbieraliśmy śmieci i przypomnieliśmy sobie ze nie wolno nam zrywać kwiatków ani jakichkolwiek roślin znajdujących się wokół nas.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logo MKiDN