Josef Škvorecký "Zwyczajne żywoty"

Zwyczajne żywoty okładka

Josef Škvorecký przez całe życie pisał właściwie jedną powieść - kronikę swego nieszczęsnego pokolenia, miażdżonego przez różne totalitaryzmy, prawe i lewe.

I o tym, że jazz i literatura były jedynym azylem, pozwalającym choć przez chwilę poczuć złudzenie swobody. Takie też są Zwyczajne żywoty – cztery utwory z różnych okresów, tematycznie odwołujące się do jazzu i bezpośrednio czy pośrednio nawiązujące do „kosteleckiego cyklu” książek, których głównym bohaterem jest Danny Smiřický.
Saksofon basowy (największy literacki sukces Škvoreckiego w USA), to – jak napisał autor – nowela „o jedynej prawdziwej sztuce, prócz której nie ma już niczego”. Bo „dla mnie literatura była zawsze grą na saksofonie” dodał. W Red Music widać, jak bardzo wszystkim dyktatorom świata przeszkadza wolność, którą niesie muzyka.
Neuilly jest pierwszym większym utworem napisanym przez Škvoreckiego na emigracji, eksperymentem z poetyką strumienia świadomości, a zarazem czymś w rodzaju autorskiego notatnika, w którym pojawiają się rozwijane później motywy. Natomiast tytułowa nowela Zwyczajne żywoty to ostatni dłuższy tekst autora, ostatecznie zamykający cykl przypadków Danny’ego Smiřickiego, bardziej smutny i nostalgiczny od większości innych, ale chyba
równie piękny.

Andrzej S. Jagodziński

Przekład: Andrzej S. Jagodziński, Elżbieta Lederer, Jan Stachowski
Redakcja: Małgorzata Wiśniowska-Deluga
Korekta: Anna Maślanka
Opracowanie graficzne: Krzysztof Czyżewski
Skład: Anita Sznejder

Książka została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury Republiki Czech.

KUP KSIĄŻKĘ