Odszedł Ismail Kadare

Ismail_Kadare, fot. Lars Haefner (wikipedia)

Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy albańskich, nazywany następcą Franza Kafki, Ismail Kadare. Jego książkę "Ślepy ferman" wydaliśmy w naszym Wydawnictwie w 2010 roku.

Przez ponad 60 lat głównym tematem jego twórczości było zgłębianie historii i kultury Bałkanów. Mimo tego, że nie uważał się za pisarza politycznego, mówiono, że poza Kafką właśnie, nikt, oprócz Kadare nie zagłębiał się tak skutecznie w mechanizmy totalitarnej władzy i ich wpływy na ludzką duszę.

"Coś znajomego, od paru lat trochę zapomnianego,
zaczęło krążyć w powietrzu: strach. Strach szczególny,
zupełnie inny od tego, jaki wywołują choroby, rozbójnicy,
duchy albo śmierć. To był strach przed państwem.
Lodowaty, bezkształtny, zasiewający pustkę w sercu,
lecz mimo to wypełniający sobą wszystko, z godziny
na godzinę, z dnia na dzień począł chwytać swoimimackami setki i tysiące ludzi." - pisał autor na okładce książki "Ślepy ferman".

Ismail Kadare - urodził się w 1936 roku w Gijrokastrze na południu Albanii. Studiował literaturę na Uniwersytecie w Tiranie, a następnie w Instytucie Gorkiego w Moskwie. W 1960 roku, gdy Albania zerwała stosunki z ZSRRm wrócił do kraju. Pracował jako dziennikarz, był także deputowanym do parlamentu albańskiego. Opuścił Albanię 24 października 1990 roku i uzyska azyl polityczny we Francji.

Pierwszy zbiór wierszy Frymëzime djaloshare wydał w 1954 roku. W 1963 r. wyszła jego pierwsza powieść Gjenerali i ushtrisë së vdekur (generał martwej armii, wyd. pol. PIW 1984), która przyniosła mu sławę w Albanii i uznanie międzynarodowe. Autor m.in. Përbindëshi (1965; Potwór, wyd. pol. PIW 2000), Prilli i thyer (1978; Krew za krew, wyd. pol. Czytelnik 1988), Kush e solli Doruntinën (1980; Kto przyprowadził Doruntinę?, wyd. pol. Kurpisz 1991), Pallati i ëndrrave (1981; Pałac Snów wyd. pol. Znak 2006), Dosja H (1990; Akta sprawy H, wyd. pol. Kurpisz 1994), Pasardhësit (2003; Następca, wyd. pol. Świat Książki 2008), Akdisenti (2010; Wypadek).

Kilkukrotny kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. W 2005 roku otrzymał nagrodę Man Booker International, w 2009 roku Nagrodę Księcia Austrii.

Mieszkał w Paryżu i Tiranie.

Książka "Ślepy ferman" wciąż dostępna jest w naszej internetowej księgarni.

autor fotografii: Lars Haefner (Wikipedia)