Alhierd Bacharewicz "Sroka na szubienicy" w finałowej siódemce Angelusa!

Alhierd Bacharewicz "Sroka na szubienicy"

Książka została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (za 2021 rok).


Białoruś w Sroce na szubienicy to kraj rządzony dyktatorską ręką, w którym polityczni dysydenci są więzieni w wirtualnych obozach koncentracyjnych.

Powieściowa antyutopia Bacharewicza – zdawałoby się koszmar rodem z Kafki lub Nabokova – nieoczekiwanie przeszła z przestrzeni wirtualnej do realnej latem 2020 roku, gdy Białorusini wyszli na ulice w proteście przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich przez reżym Łukaszenki.

Wówczas władze naprędce wybudowały w lesie koło Słucka obóz masowego internowania z barakami, ogrodzeniem z drutu kolczastego i wieżyczkami strażniczymi, a nawet zdążyły umieścić w nim pierwszych więźniów, gdyż w aresztach i więzieniach brakowało już miejsc. Reżym wycofał się z tego przedsięwzięcia parę dni po tym, jak sprawa obozu została nagłośniona przez niezależne media.

Alhierd Bacharewicz "Sroka na szubienicy"

Sroka na szubienicy nie jest wyłącznie powieścią polityczną. Obok zagadki kryminalnej z elementami dreszczowca, odnajdziemy w niej swoistą odmianę Bildungsroman, ukazującą dojrzewanie zwyczajnej dziewczyny w społeczeństwie postsowieckim, która nie zdaje sobie sprawy (jak sroka na obrazie Bruegla), w jak złowrogim miejscu się znajduje i jaką rolę odgrywa jako urzędniczka w zarządzie obozów koncentracyjnych. W opowieść wkomponowane są fragmenty prozy eseistycznej, w których narrator rozważa rozpad ludzkiego ciała po śmierci, emigrację z Europy do Ameryki w XIX wieku, sztukę preparowania trupów we Włoszech, naturę Rosji, niemieckie pociągi Intercity, lub wygłasza złośliwą filipikę przeciwko pisarstwu Coelho. Mamy tutaj wreszcie historię miłosną, opowiedzianą sugestywnie i z psychologiczną głębią. Sam autor powiedział o niej: „Dwanaście rozdziałów tej powieści to dwanaście wędrówek po kobiecym ciele”.

Jan Maksymiuk

Autor: Alhierd Bacharewicz
Tytuł: Sroka na szubienicy
Tłumaczenie: Igor Maksymiuk i Jan Maksymiuk

Seria: Meridian

Wydawca:

Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

ISBN: 978-83-66143-34-0 (Fundacja)

ISBN: 978-83-64305-30-6 (Ośrodek)

Cena: 40.00 zł

W księgarni online

W tegorocznej finałowej siódemce Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus znalazły się.:

  1. Alhierd Bacharewicz, „Sroka na szubienicy”, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś)
    2. Kapka Kassabova, „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
    3. Zoltán Mihály Nagy, „Szatański pomiot”, tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry)
    4. Edward Pasewicz, „Pulverkopf”, Wielka Litera (Polska)
    5. Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Czechy).
    6. Andrzej Stasiuk, „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska).
    7. Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska)


16 grudnia 2021, godz. 17.00 - Spotkanie "Meridian Café –  latająca kawiarnia literacka" - Alhierd Bacharewicz w rozmowie z Janem Maksymiukiem


20 grudnia 2021, godz. 17.00 - Spotkanie "Meridian Café –  latająca kawiarnia literacka" - Alhierd Bacharewicz w rozmowie z Aleksandrą Zińczuk


23 grudnia 2021, godz. 12.00 - Spotkanie "Meridian Café –  latająca kawiarnia literacka" - Alhierd Bacharewicz w rozmowie z Andrejem Chadanowiczem