Czytanie poezji z pogranicza w Wołominie

Wołomin - Biblioteka poezji ukrainy - iryna mularczuk i kasia szweda

17 września godz. 18.30, Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich w Wołominie

Wieczór z udziałem poetek: Iryny Mularczuk i jej tłumaczki Katarzyny Szwedy. Spotkanie prowadzi Małgorzata Sporek-Czyżewska.

Po spotkaniu występ duetu poetyckiego: Marcin Mokry (słowo, poemat Świergot) i Bartek Horyza (akordeon).

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Literackiego Znaczenia.

Tomik poetycki Iryny Mularczuk "W domu" w tłumaczeniu Katarzyny Szwedy ukazał się w Wydawnictwie Pogranicze w serii „Biblioteka Poezji Ukrainy. W obliczu wojny”. Na serię składa się 10 tomików powstałych w dialogu poeta i tłumacz:

Wołodymyr Bynio / Janusz Radwański, Ołeksandr Irwaneć / Jerzy Czech, Halyna Kruk / Aneta Kamińska, Kateryna Michalicyna / Jakub Pszoniak, Iryna Mularczuk / Katarzyna Szweda, Julia Musakowska / Aneta Kamińska, Walerij Puzik / Leszek Szaruga, Ostap Slywynsky / Bohdan Zadura, Julia Szeket / Bohdan Zadura, Natalia Trochym / Krzysztof Czyżewski.

Biblioteka Poezji Ukrainy / W obliczu wojny

Biblioteka Poezji Ukrainy powstaje w obliczu wojny i ma swoje źródło w przekonaniu, że literatura nie jest strefą autonomiczną, lecz głęboko rezonuje z rzeczywistością noszącą piętno wojennej tragedii. Nie chodzi tutaj o „temat wojny" jako jeden z możliwych tematów wierszy, lecz o ukraińskie poesis - słowo w działaniu w sytuacji granicznej. Idea publikowania poezji ukraińskiej tworzonej w obliczu trwającej od 2014 roku rosyjskiej agresji i tłumaczonej przez poetki i poetów z Polski zrodziła się w Międzynarodowym Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie w ramach programu Pogranicze/Ukraina. Jest to wspólna inicjatywa oficyn wydawniczych „Dżezwa" ze Lwowa i „Pogranicze" z Sejn/Krasnogrudy i niezależne wydawnictwa z Sarajewa, Belgradu i Lublany podczas trwającej jeszcze wojny w byłej Jugosławii. Środki ze sprzedaży tomików zostaną przeznaczone na wsparcie twórców z Ukrainy.

Każdy zamówiony pakiet książek to darowizna przekazana na wsparcie twórców z Ukrainy, minimalna wpłata to 50,00 zł.

Kontakt +48 87 5650369

Numer rachunku PL92 1240 5891 1111 0010 4401 1913

Bank Pekao S.A. BIC: PKOPPLPW

Fundacja Pogranicze

Ulica Piłsudskiego 37

16-500 Sejny

Tytuł przelewu: Darowizna na wsparcie twórców z Ukrainy.

Irina Mularczuk - poetka i krytyczka literacka, absolwentka Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie. Zajmuje się badaniem twórczości Igora Rymaniuka oraz jest autorką czterech tomików poetyckich: "Degustacja uczuć" (2010), "Refleksje nad jabłkami [Słownik kuszonej]", "Świat(ło)" (2021) oraz "w dOMu" (2022).

Katarzyna Szweda - poetka i fotografka. Absolwentka Uniwersytetu im. Johana Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Zadebiutowała tomem "Bosorka" (2020), za który została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego czy Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Została wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie.

Marcin Mokry pochodzi z Gliwic a mieszka w podlitewskich Rachelandach. Zadebiutował książką poetycką "czytanie. Pisma" uznaną za jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat. W wydanym w 2019 roku "Świergocie" opisuje zanik języka na rzecz nieludzkiego, zalewającego wszystko szumu. Książka ta zdobyła I nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w 2020 roku. W 2022 wydał poemat "Żywe linie nowe usta", który jest zaproszeniem do wspólnego doświadczania literatury otwartej na innego człowieka i na jego odrębną percepcję.

Bartek Horyza - muzyk, improwizator, akordeonista. Współpracuje z różnymi artystami i publicznościami, tworząc spontaniczne spotkania. Laureat pracowni "Połów Poetycki 2021". Obecnie pisze kolaboracyjną prozę o dżamniku - pół dżemie, pół jamniku.

Małgorzata Sporek-Czyżewska - animatorka kultury, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i teatrologię w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jedna z założycieli Fundacji „Pogranicze”, a także współtwórczyni Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach – nowoczesnego centrum kulturalnego, zajmującego się problematyką wielokulturowych regionów Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej informacji o naszych gościach i program znajdziecie na stronie https://znaczenia.pl/


Festiwal Literacki Znaczenia

Festiwal Literacki „Znaczenia” opiera się na idei spotkania i dyskusji, do jakiej może inspirować książka. Wśród obejmujących wszystkie gatunki literackie kapituła wskazuje jedną książkę, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości. W 2022 roku Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło przyznać Tomaszowi Szerszeniowi za wydane przez słowo/obraz terytoria „Wszystkie wojny świata”, gęsty, przejmujący i nieoczekiwanie aktualny esej o formach, odmianach i językach wojennej przemocy.

To właśnie ta książka stanie się centralnym punktem programu festiwalu. Wypełniają go spotkania autorskie, dyskusje i polemiki, pokazy filmów, performanse i wystawy artystyczne. Festiwal trwa trzy dni – 17, 18 września (Wołomin) i 19 września (Warszawa).

Wydarzenia odbywają się w wołomińskiej bibliotece, domu kultury, muzeum, restauracji, warszawskiej Czytelni Słów i Dźwięków „Elektra”. Głównymi organizatorami festiwalu są gmina Wołomin, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Wołominie.

Program Festiwalu na stronie organizatorów